Започни бизнис на поинаков начин, дојди на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023

Total
0
Shares

Оваа есен од 27-ми до 29-ти октомври ќе се одржи 12тото издание на Startup Weekend Skopje. Startup Weekend Skopje е 3-дневен настан каде млади иноватори, ентузијасти и претптиемачи имаат можност да креираат и да ги претстават своите иновативни решенија пред пошироката стартап сцена. Поддржан од Google for Entrepreneurs, Теchstars Startup Weekend е интернационален настан кој се организира во повеќе од 159 земји и низ кој поминале над 430,000 млади претприемачи. Скопје е град домаќин на Techstars Startup Weekend по 12-ти пат, а премиерно како темaтско издание – Sustainability.

Клучот за нашата иднината се крие во само еден збор: одржливост. Сега е времето за водење бизнис на еден поинаков начин: кој при секоја одлука ги зема в предвид нашата економија, општество и околината – од почеток до крај. Дојди и иновирај за зелена иднина!

Без разлика дали сте ентузијаст на темата за одржливост од било кој аспект, искусен претприемач, дизајнер, девелопер, инженер… секој може да се придружи на Startup Weekend Sustainability Skopje – со или без конкретна идеја  Во текот на 54 часовниот настан (петок до недела навечер), ќе бидете предизвикани да ги презентирате вашите идеи, да формирате тимови, да развиете продукти и бизнис модели. За време на настанот ќе бидете менторирани од докажани експерти од областа, како и успешни претрпиемачи и секако финансиско советување, кои ќе ве подготват за лансирање на вашата компанија!

Уште еден новитет за оваа година е и локацијата на оддржување на настанот. Станува збор за централната експозитура на ProCredit Banka Skopje, која е одговорна финанска иниституција и секогаш поддржува настани и компании  кои се грижат за зелена и чиста животна околина. Воедно, Procredit Banka Skopje заедно со MasterCard се главните спонзори кои ја шират истата страст и визија за поодржлива иднина со Startup Weekend Sustainability Skopje.

На крајот од настанот, решенијата кои ќе бидат оценувани од судии-експерти, ќе се стекнат со вредни награди, како и реална можност за реализирање на нивната идеја. Картите за овогодинешниот Startup Weekend Sustainability Skopje се веќе во продажба и можете да ги купите на следниот линк.

Придружете се со своите идеи на движењето за позелен свет. Заедно, можеме да направиме трајно влијание на планетата. 

За повеќе информации околу настанот, посетете ги официјалните профили на Facebook и Инстаграм.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sign Up for Our Newsletters

Get notified of the best deals on our WordPress themes.

You May Also Like

Позитивните страни од интеракцијата помеѓу АI трендовите

Во денешниот свет на брзо темпо, вештачката интелигенција (AI), маркетинг технологиите и одржливоста се длабоко меѓусебно поврзани, обликувајќи ја иднината на бизнисот и отворајќи го патот за иновативни решенија. Оваа…
Прочитај

10 тимови со 10 нови идеи за зелена иднина на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023

Изминатиов викенд (од 27ми-29ти Октомври) над 60 учесници и 20 ментори се обединија во борбата за поодржлива иднина на 12тото издание на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023. Со голем ентузијазам…
Прочитај

Bio Hack My World 2023 инкубаторската програма за сите вљубеници во науката

UNDP заедно со Град Скопје и UNICEF  ја отвараат првата  „Отворена градска лабораторија“ лоцирана во СУГС „Марија Кири – Склодовска“-Скопје, за биотрансформација со цел да ги вклучат заедниците во креирање…
Прочитај

Пријавете се за специјализирана FINTECH програма, DESIGN THINKING тренинг и награден ХАКАТОН

Фондацијата ПРЕДА плус го објави повикот за учество во првата наменски креирана програма која ќе отвори нова ера во финансиската индустрија кај нас. FINTECH START-UP програмата е наменета за сите…
Прочитај

Приштина е домаќин на Techstars Startup Weekend Western Balkans 2022

Techstars Startup Weekend е креативен и колаборативен тридневен едукативен настан каде секој може да креира и развие нови стартап идеи. Станува збор за креирање бизнис модел, прототипирање, дизајнирање и валидација…
Прочитај